Jak leczyć grypę, czyli najskuteczniejsze sposoby na walkę z chorobą

Zarejestrowane leki przeciwwirusowe w leczeniu grypy są to leki wydawane na receptę – m.in. inhibitory neuraminidazy (skuteczne w leczeniu grypy wywołanej wirusem typu A i B) oraz inhibitory M2 (skuteczne w leczeniu grypy wywołanej wirusem typu B). Produkty OTC (ang. over-the-counter drug, czyli leki wydawane bez recepty), w postaci  syropów, tabletek, proszków do rozpuszczania w wodzie, są skutecznie w łagodzeniu objawów choroby. Zmniejszają one gorączkę i ból mięśni, łagodzą kaszel suchy i mokry. Do zwalczania objawów grypy stosuje się też domowe sposoby, np. inhalacje z soli fizjologicznej, kąpiele w olejkach eterycznych lub picie herbat ziołowych.

Leki na grypę nowej generacji na receptę

Skuteczne, nowej generacji leki na grypę ogólnie wydawane są na receptę. Są to tak zwane inhibitory neuraminidazy oraz inhibitory M2. Skuteczność medykamentów zależy od szybkości ich podania chorej osobie. Leki antygrypowe najlepiej podać w ciągu 36 do 48 godzin od wystąpienia pierwszych objawów choroby, którymi są np. gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza czy bóle mięśniowo-stawowe. Lekarz może przepisać leki, po wykonaniu przez chorego badań laboratoryjnych potwierdzających, że przyczyną choroby jest zakażenie grypą. Tego typu badanie można wykonać np. w wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Jak leczyć grypę preparatami bez recepty?

Leki bez recepty lekarskiej (produkty OTC) są skuteczne w walce z objawami grypy. Leki przeciwgorączkowe, jak np. paracetamol czy aspiryna, zmniejszają gorączkę. Produkty z eukaliptusem lub mentolem, np. syropy lub tabletki do ssania, łagodzą suchy kaszel. Leki wykrztuśne rozrzedzają wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych, przez co skutecznie zmniejszają mokry kaszel. Na katar i zatkany nos stosuje się leki hamujące obrzęk śluzówki, w formie tabletek lub płynów. Na opakowaniach preparatów wspomagających leczenie grypy opisany jest sposób przyjmowania leku oraz dawkowanie. Jednak przed stosowaniem produktów bez recepty zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Grypa a leczenie antybiotykiem

Grypa to choroba zakaźna wywołana przez wirus grypy. Antybiotyki zwalczają bakterie, a nie wirusy, dlatego nie powinny być stosowane w leczeniu choroby. Aby mieć pewność, co wywołało chorobę, wykonuje się badanie laboratoryjne w Krajowym Ośrodku ds. Grypy albo wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej. Ponadto stosuje się też test przyłóżkowy, który można wykonać w czasie wizyty u lekarza. Test polga na pobraniu wymazu z nosa i gardła . Na jego podstawie ocenia się obecność wirusa grypy.

Domowe sposoby na grypę: inhalacje, kąpiele, herbaty ziołowe

W łagodzeniu nieprzyjemnych objawów grypy pomagają domowe sposoby. Inhalacje, np. solą fizjologiczną, pomogą udrożnić zatkany nos i ułatwią oddychanie. Gorąca kąpiel z olejkami eterycznymi rozluźni obolałe mięśnie i odpręży ciało. Na katar i przekrwione śluzówki zaleca się olejki: eukaliptusowe, sosnowe, jałowcowe. Lecznicze działanie mają również esencje z rumianku, szałwii, dziewanny i anyżu. Po kąpieli warto w osuszoną skórę pleców i klatki piersiowej wetrzeć maść rozgrzewającą, np. maść końską lub kamforową. W czasie choroby zaleca się picie herbat ziołowych, które mają działanie przeciwzapalne, napotnie i rozgrzewające, np. herbata z kwiatu lipy, czarnego bzu lub dzikiej róży.

Konsultacja merytoryczna Dr hab. n.med. Anna Piekarska – Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi