Grypa jest infekcją wirusową o gwałtownym przebiegu, przenoszoną drogą kropelkową o gwałtownym przebiegu. Jej leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu dokuczliwych objawów, nawadnianiu organizmu i odpoczynku. W terapii ostrych przypadków grypy, zalecane jest równoczesne stosowanie (wydawanych wyłącznie na receptę) preparatów przeciwwirusowych. Ich skuteczność jest uzależniona od momentu podania.
Rodzaje leków przeciwwirusowych
Podjęcie decyzji o tym, jak leczyć grypę o ostrym przebiegu należy powierzyć lekarzowi. Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie typu wirusa, który jest przyczyną infekcji. Od tego uzależniony jest dobór leku.
Leki przeciwwirusowe stosowane w przypadku grypy można zaliczyć do dwóch grup:
- inhibitory neuramidazy – skuteczne w leczeniu grypy wywołanej wirusem typu A i B,
- inhibitory M2 (pochodne adamantanu) – leki coraz rzadziej zalecane, gdyż mają ograniczoną skuteczność – tylko w leczeniu grypy wywołanej wirusem typu B.
Wskazania do stosowania leków przeciwwirusowych w leczeniu grypy
Leki przeciwwirusowe stosuje się w leczeniu osób, u których została rozpoznana lub jest podejrzana choroba o ostrym przebiegu oraz osób, które zaliczane są do grupy podwyższonego ryzyka, są to:
- osoby starsze po 65. roku życia,
- dzieci do 2. roku życia,
- kobiety w ciąży,
- osoby otyłe,
- osoby cierpiące na choroby przewlekłe, np. cukrzyca.
Skuteczność leku przeciwwirusowego w leczeniu grypy jest najwyższa, gdy preparat zostanie podany w trakcie 24-30 godzin od momentu wystąpienia pierwszych objawów. W trakcie leczenia konieczne jest również stosowanie leków łagodzących dolegliwości związane z infekcją.
Konsultacja merytoryczna Dr hab. n.med. Anna Piekarska – Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi