Przeziębienie i grypa – do czego prowadzi nieleczenie objawów?

Przeziębienie jest wirusowym zapaleniem górnych dróg oddechowych. Nieleczona infekcja skutkuje poważniejszymi chorobami, jak angina, zapalenie płuc i gardła. Grypa to ostra choroba wirusowa. Główne powikłania wynikające z niewłaściwego leczenia to zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc i zaostrzenie chorób przewlekłych.

Przeziębienie i grypa – objawy

Przeziębienie jest zbiorem objawów wynikających z wirusowego zapalenia błony śluzowej nosa, gardła i zatok. Dolegliwości pojawiają się w ciągu kilku-kilkunastu godzin i trwają zwykle do 4-6 dni. Istnieje ponad 200 wirusów przeziębienia pospolitego i od tego, który rodzaj nas zaatakuje, zależy jak intensywne będą objawy. Charakterystyczne efekty przeziębienia rozpoczynają się najczęściej od uczucia drapania w gardle lub nosie. Następnie drapanie przechodzi w ból krtani i gardła, po czym rozpoczyna się kichanie i katar. Często tym objawom towarzyszy ból głowy. Temperatura jest podwyższona,  jednak nie przekracza stanu podgorączkowego – wynosi około 38 st. C. Po przechorowanych kilku dni wydzielina z nosa zaczyna nabierać gęstości, przez co mamy zatkane górne drogi oddechowe. Spływa ona później do gardła powodując nudności i kaszel.

Grypa – kiedy zgłosić się do lekarza? Wirus grypy przedostaje się do organizmu drogą kropelkową i atakuje górne lub dolne drogi oddechowe. Poziom i przebieg choroby zależy od typu wirusa, stanu fizycznego i wieku chorego, stylu życia oraz diety. Objawy pojawiają się nagle. Choroba przejawia się wysoką gorączką, silnym bólem głowy, stawów i mięśni. Występuje również ból gardła skutkujący suchym kaszlem. Dzieci często też cierpią na biegunkę i wymioty. Objawom towarzyszy osłabienie organizmu i złe samopoczucie. Kiedy czujemy podobne objawy, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Co powoduje nieleczone przeziębienie?

Objawy przeziębienia trwają krótko i są łatwe do wyleczenia. W tym czasie organizm potrzebuje dużo wysokiej temperatury, aby spowolnić aktywność wirusa. Dotyczy to również aktywności fizycznej, która w tym czasie powinna być znacznie ograniczona, bowiem organizm potrzebuje odpoczynku. Bagatelizowanie tych czynników może prowadzić do poważniejszych powikłań, takich jak zapalenie krtani lub angina. Podczas przeziębienia niezmiernie istotna jest właściwa, zbilansowana dieta oparta na lekkostrawnych potrawach takich jak białe mięso, ryby i warzywa. Kiedy zjada się duże ilości ciężkostrawnych, tłustych pokarmów, organizm traci wiele energii na trawienie, przez co ma ograniczone możliwości walki z chorobą. Również niewskazane są wszelkie produkty wysoko przetworzone, takie jak słodkie białe pieczywo czy fastfood. Takie pokarmy są ubogie w składniki odżywcze potrzebne do walki z chorobą. Może to powodować nawrót choroby w silniejszej postaci, np zapalenia gardła.

Nieleczona grypa – do czego prowadzi?

Objawy grypy zaczynają rozwijać się po 2-3 dniach od zakażenia, a leczenie zwykle trwa ponad tydzień. Jednak skutki choroby można odczuwać nawet do miesiąca. Kiedy próby leczenia nie przynoszą rezultatów, warto ponownie skonsultować się z lekarzem, ponieważ możliwe, że doszło do komplikacji po chorobie. Częstym powikłaniem po grypie jest zapalenie zatok, który objawia się uciążliwym bólem w okolicy czoła i nosa. Ataki tej choroby mogą trwać miesiącami. Kolejną konsekwencją niewyleczonej grypy jest zapalenie ucha środkowego, objawiające się silnym bólem ucha i problemem ze słuchem. Infekcje bakteryjne wikłające grypę leczy się antybiotykiem, który zmniejsza stan zapalny wywołany przez bakterie, a dzięki temu uśmierza ból najczęściej po dwóch dniach. Jednym z poważniejszych powikłań po grypie jest zapalenie płuc, które cechuje się wysoką gorączką i płytkim oddechem. Jest to choroba zagrażająca życiu, szczególnie dla dzieci w wieku szkolnym i osób po 65. roku życia.

Konsultacja merytoryczna Dr hab. n.med. Anna Piekarska – Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi