Przeziębienie i grypa – do czego prowadzi nieleczenie objawów?

Przeziębienie jest wirusowym zapaleniem górnych dróg oddechowych. Nieleczona infekcja skutkuje poważniejszymi chorobami, jak angina, zapalenie płuc i gardła. Grypa przedostaje się drogą kropelkową do organizmu. Główne powikłania wynikające z niewłaściwego leczenia to zapalenie ucha środkowego i zapalenie płuc.

Przeziębienie i grypa ? objawy

Przeziębienie jest zbiorem objawów wynikających z wirusowego zapalenia błony śluzowej nosa, gardła i zatok. Dolegliwości pojawiają się w ciągu kilku – kilkunastu godzin i trwają zwykle do 4-6 dni. Istnieje ponad 200 wirusów przeziębienia pospolitego i od tego, który rodzaj nas zaatakuje, zależy jak intensywne będą objawy. Charakterystyczne efekty przeziębienia rozpoczynają się najczęściej od uczucia drapania w gardle lub nosie. Następnie drapanie przechodzi w ból krtani i gardła, po czym rozpoczyna się kichanie i katar. Często tym objawom towarzyszy ból głowy. Temperatura jest podwyższona,  jednak nie przekracza stanu podgorączkowego – wynosi około 38 st. C. Po przechorowanych kilku dni wydzielina z nosa zaczyna nabierać gęstości, przez co mamy zatkane górne drogi oddechowe. Spływa ona później do gardła powodując nudności i kaszel.

Grypa – kiedy zgłosić się do lekarza? Wirus grypy przedostaje się do organizmu drogą kropelkową i atakuje górne lub dolne drogi oddechowe. Poziom i przebieg choroby zależy od typu wirusa, stanu fizycznego i wieku chorego, stylu życia oraz diety. Objawy pojawiają się nagle. Choroba przejawia się wysoką gorączką, silnym bólem głowy, stawów i mięśni. Występuje również ból gardła skutkujący suchym kaszlem. Dzieci często też cierpią na biegunkę i wymioty. Objawom towarzyszy osłabienie organizmu i złe samopoczucie. Kiedy czujemy podobne objawy, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Co powoduje nieleczone przeziębienie?

Objawy przeziębienia trwają krótko i są łatwe do wyleczenia. W tym czasie organizm potrzebuje dużo wysokiej temperatury, aby spowolnić działanie wirusa. Dotyczy to również aktywności fizycznej, która w tym czasie powinna być znacznie ograniczona, bowiem organizm potrzebuje odpoczynku. Bagatelizowanie tych czynników i przebywanie często na zewnątrz może doprowadzić do silnej gorączki, która paraliżuje pracę całego organizmu i jest początkiem poważniejszych powikłań, takich jak zapalenie krtani lub angina. Podczas przeziębienia niezmiernie istotna jest właściwa, zbilansowana dieta oparta na lekkostrawnych potrawach takich jak białe mięso, ryby i warzywa. Kiedy zjada się duże ilości ciężkostrawnych, tłustych pokarmów, organizm traci wiele energii na trawienie, przez co ma ograniczone możliwości walki z chorobą. Również niewskazane są wszelkie produkty wysoko przetworzone, takie jak słodkie białe pieczywo czy fastfood. Takie pokarmy są ubogie w składniki odżywcze potrzebne do walki z chorobą. Może to powodować nawrót choroby w silniejszej postaci, np zapalenia gardła.

Nieleczona grypa – do czego prowadzi?

Grypa zaczyna atakować organizm po 2-3 dniach, a leczenie zwykle trwa ponad tydzień. Jednak skutki choroby można odczuwać nawet do miesiąca. Kiedy próby leczenia nie przynoszą rezultatów, warto ponownie skonsultować się z lekarzem, ponieważ możliwe, że doszło do komplikacji po chorobie. Częstym powikłaniem po grypie jest zapalenie zatok, który objawia się uciążliwym bólem w okolicy czoła i nosa. Ataki tej choroby mogą trwać miesiącami. Kolejną konsekwencją niewyleczonej grypy jest zapalenie ucha środkowego, objawiające się silnym bólem ucha i problemem ze słuchem. Infekcje tą leczy się antybiotykiem, który zmniejsza stan zapalny wywołany przez bakterie, a dzięki temu uśmierza ból najczęściej po dwóch dniach. Jednym z poważniejszych powikłań po grypie jest zapalenie płuc, które cechuje się wysoką gorączką i płytkim oddechem. Jest to choroba zagrażająca życiu, szczególnie dla dzieci w wieku szkolnym i osób po 65. roku życia.

Konsultacja merytoryczna Dr hab. n.med. Anna Piekarska – Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi