Czym różni się grypa od przeziębienia? Co je łączy i czy da się je w podobny sposób leczyć?

W przypadku przeziębienia choroba zaczyna się powoli i łagodnie. Dodatkowo podczas jej trwania pojawia się, charakterystyczny dla niej, nieżyt nosa (katar). Objawy grypy mogą pojawić się już na drugi dzień od zakażenia. Grypie towarzyszy wysoka gorączka, nawet powyżej 39 stopni Celsjusza i bardzo złe samopoczucie.

Co łączy grypę i przeziębienie?

Grypa i przeziębienie to dwie choroby zakaźne, które mają podobne objawy, choć wywołują je zupełnie inne wirusy. W przypadku pierwszej z nich za chorobę odpowiada wirus grypy, najczęściej typu A (są jeszcze B i C – nieco łagodniejsze), który co roku mutuje się i zakaża tysiące osób. Przeziębienie może powodować wiele wirusów (jest ich ok. 200) m.in. wirusy RS, adenowirusy, rhinowirusy czy paragrypy. To, co łączy grypę z przeziębieniem, to również sposób rozprzestrzeniania się. Wirusy unoszą się w powietrzu, chętnie osadzają się na przedmiotach (np. klamki) i rękach. Łatwo przenoszą się drogą kropelkową przez bezpośredni kontakt lub np. przez kichanie lub kaszlenie. Do zakażenia może dojść w komunikacji miejskiej, podczas stania obok chorej osoby bądź dotykania jej telefonu lub ubrań. Wirusy, trafiając do organizmu, zaczynają intensywnie się rozmnażać.

Grypa – czym się odznacza?

Grypa ma początek nagły i błyskawiczny. Wirus przebywa w organizmie przez około 2 dni. Nasilenie objawów przypada ok. 3 dnia po zakażeniu. Grypa trwa przez tydzień, choć uczucie osłabienia może występować nawet przez kilka następnych dni. Chorobie zawsze towarzyszy  wysoka gorączka, nawet powyżej 39 stopni Celsjusza, oraz bardzo złe samopoczucie. Podczas grypy nie zawsze występuje katar. Wirus powoduje natomiast bardzo często bóle mięśni i stawów. W czasie trwania choroby mogą pojawić się powikłania np. zapalenie zatok, ucha środkowego, oskrzeli, płuc, mięśnia sercowego i najgroźniejsze – zapalenie opon mózgowych.

Przeziębienie – jak się zaczyna?

Początek przeziębienia zazwyczaj jest powolny i łagodny. Wirus może rozwinąć się po nawet 14 dniach od zarażenia. Dolegliwości związane z chorobą mogą pojawić się więc stopniowo. Temperatura ciała podczas przeziębienia jest tylko nieznacznie podwyższona. Chorobie zawsze towarzyszy katar, rzadko bóle mięśni i stawów. Tylko w skrajnych przypadkach mogą pojawić się powikłania (zapalenie zatok, gardła lub płuc).

Różnice i podobieństwa w leczeniu przeziębienia oraz grypy

Najlepszym sposobem na pokonanie przeziębienia jest leżenie w łóżku, w stałej temperaturze. Innym, prostym sposobem na walkę z przeziębieniem jest rozgrzanie się gorącą herbatą lub ciepłym mlekiem z dodatkiem np. miodu, maliny, cytryny bądź imbiru. Dodatkowo warto wziąć gorącą kąpiel z odrobiną olejków eukaliptusowych i sosnowych (para z nich powstała udrażnia drogi oddechowe). Na wodnisty katar dobrym sposobem są inhalacje z soli. Pomagają odblokować nos i pozwalają pozbyć się wydzieliny. W przypadku grypy można zastosować podobne leki objawowe, jednak bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem, który w przypadku podejrzenia grypy powinien zastosować lek przeciwwirusowy.

Konsultacja merytoryczna Dr hab. n.med. Anna Piekarska – Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi