Objawy i przebieg dziecięcej grypy

Objawy grypy u dziecka pojawiają się gwałtownie. Gorączka może dochodzić do 40° Celsjusza, dziecko może mieć kaszel, wymioty, biegunkę, jest rozbite, senne, apatyczne i marudne. Pojawia się silny ból głowy, stawów, mięśni oraz brzucha.

Grypa a przeziębienie

Jesienią i wczesną wiosną ludzki organizm jest szczególnie podatny na infekcje wirusowe, takie jak grypa. Objawy i przebieg zakażenia wirusem mogą być mylone z innymi chorobami. W trakcie zwykłego przeziębienia gorączka nie zawsze występuje. U dzieci chorych na grypę temperatura jest bardzo wysoka i należy ją obniżyć, żeby nie wystąpiły drgawki. Poza lekami zbijającymi temperaturę można przykładać zimne okłady z kompresów z lodu w torebkach  na głowę, brzuch i okolice pachwin. Pomocne są również kąpiele w wannie w wodzie o temperaturze o jeden stopień niższej niż ciepłota ciała.

Oto pozostałe cechy charakteryzujące przeziębienie:

  • rozwija się stopniowo,
  • dolegliwości stawowo-mięśniowe i bóle głowy są rzadkie,
  • samopoczucie jest jedynie trochę pogorszone,
  • występuje katar,
  • suchy kaszel raczej nie występuje,
  • uczuciu drapania w gardle towarzyszy płytki kaszel.

Objawy grypy

Objawy grypy pojawiają się nagle i od razu mogą być bardzo nasilone. Obejmują gorączkę do 40° Celsjusza, uczucie rozbicia, senność, utratę apetytu, mocne bóle głowy, dreszcze. Występują kaszel, bóle mięśni, stawów, brzucha, biegunka, wymioty. Po 3-4 dniach zazwyczaj pojawia się dodatkowo ból gardła, a kaszel jest suchy.

Czy zachorowanie na grypę może być groźne dla dziecka?

Chory na grypę nie może się odwodnić, dlatego trzeba podawać mu dużą ilość płynów i zastosować lekkostrawna dietę. Żeby nie oparzyć łatwo ulegającej zakażeniom śluzówki należy zrezygnować z bardzo gorących potraw i napojów.

Grypę szczególnie ciężko przechodzą dzieci, cierpiące oprócz infekcji wirusowej także na zapalenie ucha środkowego, duszność wdechową, zapalenie krtani. Wśród groźnych powikłań pogrypowych wyróżnia się zapalenie płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu, stawów, mięśnia sercowego, niewydolność nerek, częściową utratę słuchu, a także zespół Reye’a. Ostatnia z chorób powiązana jest z podaniem dziecku preparatu z kwasem acetylosalicylowym i w przypadku zaobserwowania objawów (dezorientacja, porażenie, utrata przytomności) konieczna jest natychmiastowa hospitalizacja dziecka.

Profilaktyka grypy jest równie ważna jak leczenie

Wirus grypy rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Przez cały rok, a zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, należy ze szczególną troską dbać o to, aby nie przegrzać dziecka – sprzyja to rozwojowi chorób. Temperatura w mieszkaniu nie powinna przekraczać 20° Celsjusza, a wietrzyć powinno się je dwukrotnie w ciągu dnia. Zachorowania na grypę można uniknąć, ucząc dodatkowo dziecko, aby:

  • unikało zatłoczonych miejsc (poza szkołą) w sezonie zwiększonej zachorowalności,
  • nie bawiło się z chorymi kolegami i koleżankami,
  • zawsze myło ręce po powrocie do domu i przed jedzeniem.

Warto rozważyć szczepionkę przeciwko wirusowi grypy. Corocznie modyfikuje się jej skład w oparciu o najnowszy szczep. Nie zabezpiecza ona w 100% przed zachorowaniem na grypę, ale jeśli dojdzie do zakażenia wirusem, objawy są znacznie łagodniejsze i nie tak groźne dla zdrowia i życia dziecka. Potencjalnie mniejsze jest także ryzyko wystąpienia  niebezpiecznych powikłań pogrypowych. Szczepionkę można zastosować u dzieci w wieku  powyżej sześciu miesięcy.

Konsultacja merytoryczna Dr hab. n.med. Anna Piekarska – Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi