Objawy i przebieg dziecięcej grypy

Objawy grypy u dziecka pojawiają się gwałtownie. Gorączka może dochodzić do 40° Celsjusza, dziecko może mieć katar, kaszel, wymioty, biegunkę, jest rozbite, senne, apatyczne i marudne. Pojawia się silny ból głowy, stawów, mięśni oraz brzucha.

Grypa a przeziębienie

Jesienią i wczesną wiosną ludzki organizm jest szczególnie podatny na infekcje wirusowe, takie jak grypa. Objawy i przebieg zakażenia wirusem mogą być mylone z innymi chorobami. W trakcie zwykłego przeziębienia gorączka nie zawsze występuje. U dzieci chorych na grypę temperatura jest bardzo wysoka i należy ją obniżyć, żeby nie wystąpiły drgawki. Poza lekami zbijającymi temperaturę można przykładać zimne okłady z kompresów z lodu w torebkach  na głowę, brzuch i okolice pachwin. Pomocne są również kąpiele w wannie w wodzie o temperaturze o jeden stopień niższej niż ciepłota ciała.

Oto pozostałe cechy charakteryzujące przeziębienie:

  • rozwija się stopniowo,
  • dolegliwości stawowo-mięśniowe i bóle głowy są rzadkie,
  • samopoczucie jest jedynie trochę pogorszone,
  • suchy kaszel raczej nie występuje,
  • uczuciu drapania w gardle towarzyszy płytki kaszel.

Objawy grypy

Objawy grypy pojawiają się nagle i od razu mogą być bardzo nasilone. Obejmują gorączkę do 40° Celsjusza, uczucie rozbicia, senność, utratę apetytu, mocne bóle głowy, dreszcze. Występują katar, bóle mięśni, stawów, brzucha, biegunka, wymioty. Po 3-4 dniach zazwyczaj pojawia się dodatkowo ból gardła, a kaszel jest suchy.

Czy zachorowanie na grypę może być groźne dla dziecka

Chory na grypę nie może się odwodnić, dlatego trzeba podawać mu dużą ilość płynów i zastosować lekkostrawna dietę. Żeby nie oparzyć łatwo ulegającej zakażeniom śluzówki należy zrezygnować z bardzo gorących potraw i napojów. Polecane ciepłe potrawy to: rosół na wywarze drobiowym, zupa jarzynowa, kasza na mleku, kisiel.

Grypę szczególnie ciężko przechodzą dzieci, cierpiące oprócz infekcji wirusowej także na zapalenie ucha środkowego, duszność wdechową, zapalenie krtani. Wśród groźnych powikłań pogrypowych wyróżnia się zapalenie płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu, stawów, mięśnia sercowego, niewydolność nerek, częściową utratę słuchu, a także zespół Reye’a. Ostatnia z chorób powiązana jest z podaniem dziecku preparatu z kwasem acetylosalicylowym i w przypadku zaobserwowania objawów (dezorientacja, porażenie, utrata przytomności) konieczna jest natychmiastowa hospitalizacja dziecka.

Profilaktyka grypy jest równie ważna jak leczenie

Wirus grypy rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Przez cały rok, a zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, należy ze szczególną troską dbać o to, aby nie przegrzać dziecka – sprzyja to rozwojowi chorób. Temperatura w mieszkaniu nie powinna przekraczać 20° Celsjusza, a wietrzyć powinno się je dwukrotnie w ciągu dnia. Zachorowania na grypę można uniknąć, ucząc dodatkowo dziecko, aby:

  • unikało zatłoczonych miejsc (poza szkołą) w sezonie zwiększonej zachorowalności,
  • nie bawiło się z chorymi kolegami i koleżankami,
  • zawsze myło ręce po powrocie do domu i przed jedzeniem.

Warto rozważyć szczepionkę przeciwko wirusowi grypy. Corocznie modyfikuje się jej skład w oparciu o najnowszy szczep. Nie zabezpiecza ona w 100% przed zachorowaniem na grypę, ale jeśli dojdzie do zakażenia wirusem, objawy są znacznie łagodniejsze i nie tak groźne dla zdrowia i życia dziecka. Potencjalnie mniejsze jest także ryzyko wystąpienia  niebezpiecznych powikłań pogrypowych. Szczepionkę można zastosować u dzieci w wieku  powyżej sześciu miesięcy.

Konsultacja merytoryczna Dr hab. n.med. Anna Piekarska – Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi