Łagodzenie przebiegu grypy i leczenie objawów u dziecka

Grypa u dziecka w łagodnej postaci trwa zazwyczaj do 14 dni i nie wymaga hospitalizacji. Dziecko musi, wygrzewać się i odpoczywać. Pokój należy wietrzyć i nawilżać powietrze, np. kładąc mokre ręczniki na kaloryferze. Choremu podaje się gorącą herbatę z cytryną i sokiem malinowym, syropy na kaszel i niewielkie, regularne posiłki.

Jak przebiega grypa u dzieci?

Grypa u dziecka ma na ogół dużo poważniejszy przebieg niż u osoby dorosłej. Zdrowotne konsekwencje choroby mogą być również znacznie cięższe, zwłaszcza w przypadku dzieci:

  • leczonych kwasem acetylosalicylowym,
  • cierpiących na przewlekłe choroby serca bądź układu oddechowego,
  • często hospitalizowanych.

Typowe objawy grypy to gorączka dochodząca nawet do 40° Celsjusza, osłabienie, kaszel (występuje często dopiero po kilku dniach), katar, bóle głowy (silne), mięśni i stawów, dreszcze. U dzieci mogą pojawić się dodatkowo drgawki, a także bóle brzucha z wymiotami i biegunką. Zazwyczaj są apatyczne, senne, marudne, nie ma apetytu. Jeżeli występują ostre wymioty, a gorączka jest bardzo wysoka i utrzymuje się kilka dni, rośnie prawdopodobieństwo grypy połączonej z zapaleniem ucha środkowego.

Leczenie grypy u dziecka

Ostry przebieg choroby często wymaga hospitalizacji. Aby uzyskać pewność, że dziecko zachorowało na grypę i nie jest to zwykłe przeziębienie, można przeprowadzić badania (wciąż niezbyt popularne). W przypadku mało charakterystycznych objawów klinicznych choroby można wykonać testy immunofluorescencyjne (badanie wymazu z nosa lub gardła) – wyniki są dostępne już w 2 godziny.

Objawy grypy pojawiają się nagle i gwałtownie, wymagają natychmiastowego leczenia i mogą utrzymywać się nawet do 2 tygodni. Podawanie leków (np. przeciwwirusowych) należy zawsze skonsultować z lekarzem. Dziecko powinno odpoczywać w ciepłym pomieszczeniu, można w razie potrzeby stosować syrop łagodzący kaszel i regularnie je nawadniać. Powinno pić w ciągu doby nawet do 3 litrów płynów – wody. Kilkakrotnie w ciągu dnia podaje mu się gorącą herbatę z miodem, sokiem lub plasterkami cytryny albo sokiem malinowym. Nie poleca się jedzenia miodu łyżeczką – podrażnia on śluzówkę. Mimo braku apetytu należy zachęcać dziecko do regularnego jedzenia niewielkich posiłków, np. ciepłego rosołu. Przydatne są ceramiczne nawilżacze powietrza na kaloryfery albo położone na nich wilgotne ręczniki. Stan górnych dróg oddechowych poprawią inhalacje z olejkami eterycznymi i płukanie gardła roztworem soli fizjologicznej. Antybiotykoterapia może być stosowana jedynie z przepisu lekarza, jest skuteczna w przypadku grypy jedynie wtedy, gdy istnieją podejrzenia dodatkowej infekcji bakteryjnej.

Przechodzenie grypy może doprowadzić do takich poważnych powikłań, jak:

  • zapalenie płuc,
  • zapalenie stawów,
  • zapalenie mózgu,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Zespół Reye’a – groźne powikłanie pogrypowe

Bardzo groźną konsekwencją grypy jest rzadki zespół Reye’a, ze śmiertelnością wynoszącą aż 50%. Występuje on najczęściej na jesieni i w zimie, u dzieci od okresu niemowlęcego do młodzieńczego, ale zanotowano przypadki choroby również u dorosłych. Główną przyczyną zespołu Reye’a jest zastosowanie preparatu z kwasem acetylosalicylowym – nie wolno podawać go dzieciom poniżej 12. roku życia. Mogą go także wywołać toksyny: rozpuszczalniki lub środki owadobójcze. Objawy choroby to nagła agresja, nieracjonalne zachowanie, dezorientacja, zaburzenia świadomości, porażenie kończyn, utrata przytomności. W przebiegu zespołu dochodzi do obrzęku mózgu, niewydolności wątroby oraz innych narządów wewnętrznych. Zespół Reye’a wymaga natychmiastowej hospitalizacji.

Konsultacja merytoryczna Dr hab. n.med. Anna Piekarska – Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi