Przeziębienie i grypa – czym różnią się te dwie jednostki chorobowe?

Przeziębienie i grypa są chorobami wirusowymi, jednak tylko na grypę istnieje szczepionka. Objawy przeziębienia trwają krócej i znacznie łatwiej je wyleczyć. Aby uniknąć zachorowania, należy dbać o dietę i kondycję organizmu.

Przeziębienie i grypa – charakterystyka

Przeziębienie to zbiór objawów powiązanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych. Zarówno przeziębienie, jak i grypa są chorobami wirusowymi. Aby się przeziębić, trzeba zarazić się jednym z 200 wirusów, jednak ze względu na ich ilość nie ma możliwości stworzenia szczepionki na tę chorobę. Można bowiem uodpornić się na jeden typ wirusa, a być narażonym na atak innych. Najczęściej są to rynowirusy, które zaprogramowane są tak, aby same tworzyć nowe wirusy w organizmie chorego.

Grypa to zespół objawów klinicznych zakażenia układu oddechowego. Infekcja wnika do organizmu drogą kropelkową i atakuje górne lub dolne drogi oddechowe. Grypę powodują trzy typy wirusów (A,B,C), na które istnieje szczepionka. Potrafią się one jednak szybko modyfikować, więc można się jedynie uodpornić na jeden sezon. Osoby w podeszłym wieku odczuwają dużo mocniej skutki tej choroby. Zgodnie z danymi WHO, na grypę rocznie umiera od 250 000 do 500 000 osób (http://www.who.int/mediacentre/factsheets/2003/fs211/en/).

Przeziębienie i grypa – różnice

1. Gorączka

W przebiegu przeziębienia występuje głównie stan podgorączkowy utrzymujący temperaturę ciała w granicach 37 stopni. W przypadku grypy gorączka jest głównym objawem choroby. Temperatura ciała waha się od 39 do nawet 41 stopni, co stanowi zagrożenie dla życia. Jest to powiązane również z dreszczami oraz intensywnym poceniem się.

2. Ból głowy

W trakcie infekcji przeziębienia występuje umiarkowany ból głowy, którego można się pozbyć, podając tabletkę przeciwbólową. Podczas grypy natomiast są to intensywne napady bólu, na które nie działają leki. Często towarzyszą temu bóle gałek ocznych i nadmierna wrażliwość na światło.

3. Osłabienie

Podczas przeziębienia można odczuć osłabienie organizmu, które wpływa na obniżenie codziennej aktywności i senność. W trakcie grypy doświadcza się silnych bólów stawowo-mięśniowych, które uniemożliwia jakąkolwiek aktywność oraz ogranicza spędzany czas do leżenia w łóżku.

4. Kaszel

W czasie przeziębienia kaszel jest typowym objawem, któremu towarzyszy drapanie w gardle. W pierwszej fazie grypy natomiast kaszel jest silny i suchy, w drugiej natomiast staje się wilgotny i wykrztuśny.

5. Katar

Występuje praktycznie tylko podczas przeziębienia, jest wodnisty i uciążliwy.

6. Zapalenie spojówek

Pojawia się tylko w przypadku grypy i objawia się łzawieniem i bólem oczu.

7. Czas trwania

Przeziębienie organizmu występuje kilka dni, a nieleczone utrzymuje się do tygodnia. Grypa z kolei trwa znacznie dłużej, średnio jest to około 2 tygodnie, jednak zdarza się utrzymywać nawet do miesiąca.

Postępowanie – jak uchronić się przed przeziębieniem i grypą?

1. Podczas epidemii grypy należy unikać miejsc publicznych, takich jak dworce, supermarkety czy komunikacja miejska. Niezwykle łatwo zarazić się tą chorobą poprzez kichnięcie czy nawet podanie sobie dłoni.

2. Szczepienia przeciw grypie mają od 50% do 60% skuteczności (https://www.cdc.gov/flu/about/qa/vaccineeffect.htm), więc warto skorzystać z tej możliwości.

3. Zdrowe odżywianie bardzo pozytywnie wpływa na odporność organizmu. Aby więc uniknąć zarażenia, warto zadbać o dietę bogatą w witaminę C zawartą w owocach i warzywach, tłuszcze nienasycone występujące w rybach morskich oraz magnez, którego najwięcej jest w kaszach lub pestkach dyni.

4. Dbanie sprawną kondycję fizyczną przez częstą aktywność na świeżym powietrzu poprawia  funkcjonowanie organizmu. Taka forma spędzania czasu znacznie uodparnia układ immunologiczny przed potencjalnym zarażeniem przeziębieniem lub grypą.

Konsultacja merytoryczna Dr hab. n.med. Anna Piekarska

Konsultacja merytoryczna Dr hab. n.med. Anna Piekarska – Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi