Grypa jest chorobą, która pojawia się nagle i towarzyszą jej najczęściej: gorączka, ból głowy i mięśni oraz ogólne złe samopoczucie. Oprócz wyżej wymienionych symptomów mogą pojawić się także dolegliwości związane z układem oddechowym, np.: katar, ból gardła czy duszności.
Ogólne objawy grypy: gorączka, ból głowy, złe samopoczucie, ból mięśni
Grypa rozwija się przez 18-72 godzin od momentu wystąpienia symptomów choroby. Najczęściej występujące objawy grypy to gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza i ból mięśni – silny i obejmujący całe ciało. Gorączka zwykle ustępuje po około 3-7 dniach. U małych dzieci temperatura ciała może być bardzo wysoka i dochodzić nawet do 40 stopni Celsjusza. Grypie towarzyszą także ból głowy i mięśni oraz ogólne bardzo złe samopoczucie, a w przypadku wysokiej gorączki również dreszcze. W czasie grypy chory odczuwa wyczerpanie organizmu, co może prowadzić do omdleń.
Objawy grypy ze strony układu oddechowego
Gorączce i bólom mięśniowo-stawowym często towarzyszą kaszel, duszności, ból gardła oraz wydzielina z nosa. Ból gardła jest bardziej typowy dla przeziębienia, ale w początkowym stadium grypy chory może odczuwać nieprzyjemne drapanie w gardle. Katar utrudnia oddychanie, a silny kaszel powoduje podrażnianie gardła. Ból głowy towarzyszący grypie najczęściej odczuwany jest w okolicach czoła i gałek ocznych.
Zapalenie spojówek a grypa
Chorzy na grypę mogą odczuwać przede wszystkim ból gałek ocznych, a także swędzenie oczu i światłowstręt. Oczy dodatkowo mogą łzawić i piec, co może świadczyć o zapaleniu spojówek. Wtedy najlepiej zasięgnąć porady lekarza, który przepisze odpowiednie leki – zazwyczaj krople do oczu.
Objawy grypy u dzieci
U dorosłych i dzieci grypa z reguły przebiega podobnie. U dziecka może dodatkowo pojawić się lekka biegunka oraz nudności i wymioty. Jeżeli gorączka u dziecka jest wysoka (około 40 stopni Celsjusza), należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Objawy alarmowe grypy – konieczna diagnoza lekarska
Typowe objawy grypy zwykle ustępują, jeśli nie dojdzie do powikłań pogrypowych, po około 7 dniach. Jeżeli w czasie choroby lub po tygodniu od zachorowania odczuwa się nasilone objawy, należy niezwłocznie udać się do szpitala lub skonsultować z lekarzem. Groźne objawy choroby, których nie można lekceważyć to:
- duszności utrudniające oddychanie,
- zatracanie świadomości,
- majaczenie,
- trudności z koordynacją ruchową,
- gorączka powyżej 40 stopni Celsjusza,
- plucie krwią,
- sine plamy na ciele,
- zasinienie ust oraz skóry wokół warg.
Konsultacja merytoryczna Dr hab. n.med. Anna Piekarska – Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi